Porady

Jak przygotować pomieszczenie do ozonowania?

Ozonowanie pomieszczenia przebiega tym sprawniej, im lepiej zostało ono do tego procesu przygotowane. Jest kilka prostych wskazówek, które pozwolą nam na odpowiednie przystosowanie naszego dobytku do dezynfekcji.

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że ozon jest utleniaczem i jako taki przyśpiesza proces starzenia się procesów. Jednak do wyrządzenia poważniejszych szkód wymagane jest jego duże stężenia oraz bardzo długi czas ekspozycji. Przy standardowym ozonowaniu pomieszczenia (które trwa od 1,5 do 12 godzin) takie ryzyko jest minimalne.

Niemniej jednak z ozonowanych pomieszczeń należy wyprowadzić zwierzęta (są one o wiele bardziej wrażliwe na skutki nawet krótkiej ekspozycji na ozon), usunąć dzieła sztuki (zwłaszcza obrazy są bardzo wrażliwe na proces utleniania), oraz przenieść w inne miejsce rośliny.

Pozostałe wartościowe przedmioty (telewizor, elektronikę) wystarczy zabezpieczyć folią stretch. Jeśli wykonujemy ozonowanie ze względu na nieprzyjemne zapachy, warto pamiętać, że dosyć szybko znikną one z powierzchni, w które wniknęły drogą powietrzną (dym papierosowy, przypalony garnek). O wiele trudniej jest pozbyć się zapachów, które wchłonęły w postaci płynu (mocz zwierzęcy, rozlane płyny) – w takim przypadku trzeba najpierw zadbać o usunięcie źródła zapachu.

Gdy za pomocą ozonowania chcemy pozbyć się grzybów, najpierw zarażone miejsca trzeba nasączyć płynem grzybobójczym. Ozon działa powierzchniowo i nie usunie grzybni ze ścian. Zabije natomiast wszystkie zarodniki unoszące się w powietrzu.

W ozonowanym pomieszczeniu może, aczkolwiek nie musi pojawić się lekka mgiełka – jest to spowodowane tym, że ozon wchodzi w reakcję z lotnymi związkami organicznymi – jest to całkowicie naturalne zjawisko i nie stwarza zagrożenia.

Ostatnim etapem przygotowań jest uszczelnienie dezynfekowanych pomieszczeń. Ozon zaczyna się utleniać już po 20 minutach i aby proces ozonowania był skuteczny, trzeba zapewnić jego odpowiednie stężenie przez określoną ilość czasu, co wymaga odcięcia źródeł odpływu gazu – zaślepiamy więc nieszczelne okna, kratki wentylacyjne i drzwi. Jeśli ozonowane pomieszczenie jest duże, można podzielić je na sektory za pomocą szczelnej folii lub wykonywać ozonowanie w pojedynczych pomieszczeniach, jeśli mamy do czynienia z większym budynkiem.

Pamiętaj!

  • Wyprowadź z pomieszczenia zwierzęta
  • Wynieś dzieła sztuki i przedmioty wrażliwe na utlenianie
  • Zabezpiecz urządzenia elektroniczne folią
  • Przed ozonowaniem usuń źródło zapachu

Ozonowanie samochodu - o czym trzeba pamiętać?

Ozon można wykorzystać również w celu pozbycia się przykrego zapachu w pojeździe lub jako środek dezynfekujący wnętrze i układ klimatyzacyjny auta. Przygotowując się do przeprowadzenia tej czynności również musimy pamiętać o kilku rzeczach.

Po pierwsze musimy usunąć przyczynę zapachu (np. wyprać tapicerkę). Trzeba również opróżnić popielniczki, wyjąć gumowe wycieraczki oraz usunąć wszystkie zbędne przedmioty.

Generator można postawić na siedzeniu lub dostarczyć ozon rurą przez okno (ze względu na małą powierzchnię nie powinno to powodować zbyt szybkiego ulatniania się gazu. Następnie ustawiamy nadmuch w aucie na połowę jego mocy. Temperaturę skręcamy do minimum, włączamy obieg wewnętrzny i wyłączamy agregat do klimatyzacji. Warto upewnić się, że nawiew nie jest ustawiony na szybę – powoduje to automatyczne wyłączenie obiegu wewnętrznego.

Średni czas ozonowania pojazdu to mniej więcej 20 minut (przy zastosowaniu generatora o mocy 5g/h). Przez cały czas trzeba monitorować stężenia gazu. Jeśli otrzymujemy przez cały czas niskie rezultaty, to prawdopodobnie nie działa obieg wewnętrzny. Nie ozonujemy na słońcu w upalny dzień.

Te praktyczne wskazówki pomogą w odpowiednim przygotowaniu pomieszczeń i pojazdów do dezynfekcji za pomocą ozonu. Zawsze trzeba pamiętać, że tego typu prace wymagają doświadczenia i odpowiedniego sprzętu – dobry detektor ozonu, który właściwie monitoruje stężenie gazu to koszt kilku tysięcy złotych. Ze względu na zagrożenie dla zdrowia stanowczo odradzamy samodzielne przeprowadzanie ozonowania przy wykorzystaniu sprzętu niskiej jakości i bez opieki osoby mającej w tej dziedzinie doświadczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *